Budi dio naše mreže
Neutemeljeno Zavaravajuće Mamilica Nedostaje kontekst

Portal Express objavio je vijest o navodnom pronalasku dokumenta koji potvrđuje da je Isus imao ženu.

/ Ivo Lovrić

PROVJERAVAMO: Postoji li dokument koji upućuje na to da je Isus imao ženu?

Portal Express objavio je 29. lipnja 2016. članak pod naslovom „Čudesna priča o Isusovoj supruzi: Prvi dokazi nisu krivotvorina“. U tekstu se tvrdi da je riječ o „Evanđelju po Isusovoj supruzi“, koje sadrži fragment: „… Isus im je rekao: ‚Moja supruga…‘ Dakle, upućuje na to da je Isus imao suprugu. Točnije, kako objašnjava profesorica rane povijesti kršćanstva s Harvarda Karen L. King, upućuje na to da je dio najranijih kršćana, onih koji su živjeli još u antička vremena, vjerovao da je Isus imao suprugu.“

Tekst se oslanja na članak The Unbelievable Tale of Jesus’s Wife“ u magazinu The Atlantic, novinara Ariela Sabara, u kojemu se navodi kako je King predstavila komad papirusa koji sadrži navedeni tekst. U članku se također napominje da postoje ozbiljne dvojbe o autentičnosti teksta.

Jewish Review of Books piše: „Evanđelje o kojem je riječ fragment je papirusa veličine kreditne kartice. Sadrži osam nepotpunih redaka na koptskom pismu koji tobože prepričavaju Isusovu raspravu s učenicima o ulozi Marije, uključujući i nevjerojatni izraz ‚moja žena‘. Fragment je uz veliku pompu objavljen 2012., predstavljen je u TV dokumentarcu i na naslovnoj stranici New York Timesa.“

Laž je detaljno razotkrio Ariel Sabar u knjizi „Veritas: A Harvard Professor, a Con Man and the Gospel of Jesus’s Wife“ (Veritas: Harvardska profesorica, prevarant i evanđelje o Isusovoj ženi). New York Times je, nakon što je objavio priču 18. rujna 2012., objavio 11. kolovoza 2020. informaciju da je riječ o potpuno izmišljenoj priči, s osvrtom na rad novinara Sabara. Kako piše New York Times, objavom informacija o navodnom „Evanđelju o Isusovoj ženi“ King je iskoristila popularnost bestsellera „Da Vincijev kod“ da bi privukla pozornost publike.

Time Magazine piše da je u međuvremenu „postalo jasno da ulomak nije ništa više od loše krivotvorine sastavljene od javno dostupnih gnostičkih tekstova pisanih neurednim rukopisom. King je naposlijetku priznala da je bila prevarena“. Kako navodi Deutsche Welle, pretpostavlja se da je krivotvorinu načinio Nijemac Walter Fritz, propali student egiptologije koji se preselio na Floridu, gdje se „između ostaloga bavio trgovinom automobilskim dijelovima i umjetninama i pornografijom na internetu“.

King je, piše The Atlantic, u članku pod naslovom „Karen King Responds to ‘The Unbelievable Tale of Jesus’s Wife’“, priznala da je vjerojatno riječ o krivotvorini. Express zaključuje da je Fritz „pristao pismeno jamčiti novinarki da niti on, niti osoba koja je posjedovala papirus prije njega, nisu krivotvorili taj dokument“. Pritom autor izostavlja priznanje King da joj je Fritz lagao o svome životopisu, objavljeno u članku u Atlanticu na koji se poziva.

Iako King priznaje da je vjerojatno riječ o krivotvorini, prema pisanju New York Timesa i dalje traži dokaze koji bi to potvrdili. Povijest, napisala je King, „nije istina nego odnosi moći, a povjesničari ne bi trebali povezivati istinu i kronologiju“. Sabar piše da King nije pokazala nikakav interes za to tko je uistinu Fritz. Nakon što joj je ponudio dokaze do kojih je došao, odgovorila mu je: „Ne vidim smisao razgovora.“

ZAKLJUČAK: Članku u Expressu nedostaje kontekst, jer ne prenosi cjelovitu raspravu u akademskoj zajednici o vjerodostojnosti papirusa koji navodno dokazuje da je Isus imao ženu. Naslov je mamac za klikove, a zbog izostavljanja pojedinih dijelova članka na koji se autor poziva sadržaj je zavaravajući. Zbog nedostatnosti argumenata u odnosu na dokaze o nevjerodostojnosti papirusa, tvrdnja da je Isus imao ženu je neutemeljena.

***

Rubriku „Glas istine“ u okviru projekta „KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama“ Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom „Glas istine – Vox Veritatis“ želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke Crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja